Стратегически план за новата Обща селскостопанска политика трябва да разработи Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) и да го представи за одобрение в Европейската комисия. Същото трябва да направят и другите страни членки на ЕС. Стратегическите планове трябва да бъдат съобразени с генералните цели на европейската политика – опазване на околната среда и климата и устойчиво земеделие. Това стана ясно на фоурм в София днес, където експерти представиха насоките за реформа на земеделската политика на Европейския съюз след 2020 година.
Запазват се двата стълба на подпомагане и се дава право на страната-членка сама да избере схемите и механизмите за подкрепа, разясниха представители на ЕК в България.
Новата Обща селскостопанска политика ще се прилага по индивидуален начин. В нея ще залегнат конкретни цели. Тя ще очертае рамката и начините за постигане.
Държавите-членки ще носят цялата отговорност. Те решават как и къде да инвестират парите от ОСП. Всяка страна ще отчита пред Европейската комисия как изпълнява стратегическия план и дали постига заложените цели.
Нова Обща селскостопанска политика е приоритетна тема на българското председателство на Европейския съюз през 2018 година. Ще се върви към опростени правила и по-гъвкъв подход на прилагане, смятат експертите.