Най – често срещаните нередности при изпълнението на проекти, съфинансирани от структурните инструменти на Европейския съюз, установени от одитния орган
Информация относно най-често срещаните нередности при изпълнението на проекти, съфинансирани от Структурните инструменти на Европейския съюз
С цел предотвратяване на извършването на нарушение при изпълнението на проекти, финансирани по оперативните програми и в помощ на бенефициентите, дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност” – Управляващ орган на Оперативна програма„Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013 публикува Информация относно най-често срещаните нередности при изпълнението на проекти, съфинансирани от Структурните инструменти на Европейския съюз, изготвена от Одитния орган на база анализ на нередностите, установени от него при извършването на одити през 2010 г.
Източник: ОПКС
1 без име 2 KB
Здравейте,
Бих желал да сигнализирам за явни нередности по европейски проект администриран от Агенция по заетостта.
Отнася за проект BG051PO001-1.2.03 “Насърчаване стартирането на проекти за развиване на самостоятелна стопанска дейност”- Компонент II, Сесия 1 (проектни предложения, подадени от 09.05.2012 до 10.07.2012 г.)
Вследствие следните нарушения, аз ще сезирам съответните органи, но ще се радвам и ако отразите тези нередности публично, защото това са проекти за стимулиране на народа. Опорочавайки дори тези фондове, няма как по този начин обществото да си стъпи на краката и не бива да се толерират задкулисните машинации и ” подборният принцип”, които действат в момента.
По долу бих искал да изброя преки доказателства за нарушаване и опорочаване на процедурата:
1. Забавяне на оценката с половин година, което намалява възможността за повторно кандидатстване
2. Одобрени са проекти, като фризьорски салон за сметка на проекти със социално- икономически аспект.
3. На 24.01.2013 Агенцията публикува официално съобщение, че закъснение няма, в което официално се извинява за закъснението
4. В същото изявление Агенцията съобщава, че се налага да се проведе допълнително “ДЕМАРКИРАНЕ” на финансови инструменти действащи в България за периода 2007- 2013.( АНАЛИЗ- Демаркиране означава премахване, на финансови инструменти, щом са финансови, значи влияят на оценката! Защо се премахват инструменти непосредствено преди самата оценка, след като те са действащи от самото начало на проекта? Защо за това, не е информиран всеки индивидуално и конкретно и не е дадена възможност за корекции вследствие промените?)
5. Агенцията не дава никаква аргументация, защо даден проект е одобрен или отхвърлен, което е в разрез с насоките по проекта ( правилата за изпълнение го изискват, още повече при финансирани дейности от рода на фризьорски салон в София)
Искам да изкажа дълбокото си възмущение от поредната добра инициатива, която е опорочена от институциите. Такова явно не спазване и нарушаване на правилата, не може и не трябва да бъде подминавано…
Поздрави,
Милен Велков
—
СЪН ПЕЙ ЕооД | SUN PAY Ltd.
Контакт:
Младост 323/6/117 | 1712 София | България
Телефон: +359 2 9754790 | Мобилен: +359 885 203942
milen@sunpay.bg | http://www.sunpay.bg
—
Здравейте Милен,
Моля да направите категория в нашия форум по този въпрос, който ще достигне до много хора, както и до представители от съответната агенция. Форум: https://finansirane.eu/forum/