Североизточен район е най-скъп – продажбите са за 1 157 лв./дка, наемът е 64 лв./дка
През 2016 г. средната цена на един декар земеделска земя достига 761 лв., което е с 4.0% повече в сравнение с 2015 година. Спрямо предходната година през 2016 г. увеличение е отчетено в цената на всички категории земя по начин на използване. Цената на постоянно затревените площи се увеличава с 19.4%, на овощните насаждения – с 11.3%, на лозята – с 9.1%, и на нивите – с 1.2%, по данни на Националния статистически институт (НСИ).
През 2016 г. най-висока e цената на земеделската земя в Североизточния район – 1 157 лв. на декар, където е отчетено и най-голямо увеличение на цената на един декар земеделска земя спрямо предходната година – с 11.3% .
През 2016 г. средната цена на рентата на един декар наета/арендувана земеделска земя достига 44 лв., което е с 4.8% повече спрямо 2015 година. Спрямо предходната година най-голямо е увеличението на рентата за овощните насаждения – с 28.1%. От наблюдаваните категории земя понижение на цената се наблюдава при постоянно затревените площи – с 16.7%, и при лозята – с 13.9%.
През 2016 г. най-висока е цената за един декар наета/арендувана земеделска земя в Североизточния район – 64 лева. Увеличение на цената на рентата спрямо предходната година се наблюдава във всички статистически райони, с изключение на Южния централен район, където е отчетено намаление с 3.7%.
Наблюдението за 2016 г. обхваща 1 979 респонденти (земеделски стопанства, специализирани дружества за инвестиции в земеделска земя и агенции за недвижими имоти). Източниците за подбор на респондентите са три: Годишен отчет на нефинансовите предприятия (със стабилна икономическа дейност „селско стопанство”), Годишен отчет на специализираните инвестиционни предприятия (инвестиции в земя) – Справка за разходите за придобиване на дълготрайни материални активи, и Годишен отчет на селскостопанските предприятия. Критерий за подбор на респондентите е стойността на направените разходи за придобиване на земя и за плащане на ренти. Приложен е праг, над който всички единици се наблюдават изчерпателно. Географски обхват. Изследването покрива цялата територия на страната.