
Всички стимули на българската земеделска политика са обърнати към това как да получим 5 лв. повече субсидия вместо към стремежа да се произведе по-качествена продукция
Не е вярно, че производителите на ябълки в Полша взимат по-високи субсидии и затова ябълките им са по-евтини. Големият въпрос е защо ние не можем да произвеждаме толкова евтини ябълки, коментира пред Bloomberg TV Bulgaria анализаторът от фондация „ИнтелиАгро“ Николай Вълканов.
Според него през периода от членството ни в Европейския съюз досега в България са похарчени огромни европейски средства, а резултатът е минимален.
Вълканов даде за пример млечните крави, за чието отглеждане последните две години се наливат много европейски и национални средства. Може да се каже че българското млечно говедовъдство е сред най-високо субсидираните в ЕС, а в същото време производителността на кравите е най-ниска в рамките на съюза.
Причината е, че всички стимули в българската земеделска политика са обърнати към това как да получим 5 лева повече субсидии, вместо към това как да произведем по-качествена продукция, посочи анализаторът.
Българското селско стопанство е ударено сравнително слабо от ембаргото върху Русия, отговори на друг въпрос Вълканов. Преди ембарговата ситуация България е изнасяла на Руската федерация плодове за около 10 млн. лв., мляко и млечни продукти за около 2 млн. и риба и морски храни също за около 2 млн. лв.
Относно отражението на ембаргото върху европейските фермери, според него кризата на Стария континент вече е овладяна. Преди ембаргото ЕС е експортирал за Русия храни за 6 млрд. евро. В същото време обаче през последните две години Европейският съюз е успял да увеличи експорта към трети страни с 12 млрд. евро. „Успели са да намерят алтернативни пазари и не можем да говорим за вътрешна свръхконкуренция на европейските пазари. Напротив, пазарите, към които се отварят европейските производители и бележат значителен ръст през последните година и половина, две, са САЩ, Китай, Източна Азия“.
След 2020 година европейските субсидии за земеделие ще бъдат по-малко и Вълканов очаква те да се изравнят за страните членки.