Както беше изнесено по-рано от публикувания проект на Индикативна годишна работна програма на Програма за развитие на селските райони (ПРСР) 2014 – 2020 за 2020 година, Подмярка 6.3 “Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ ще стартира отново през Януари 2020г.
Целта на подмярката е чрез подбор на проекти да се постигне икономическо развитие и укрепване на малките земеделски стопанства, превръщайки ги в устойчиви и жизнеспособни единици.
Интересното при този прием ще е, че той е обявен като целеви и от финансова помощ ще могат да се възползват единствено животновъдни стопанства, отглеждащи свине, овце, кози и птици.
Овце
1.Овце – млечни, и овце – месодайни
2. Други овце
Кози
1. Кози – майки
2. Други кози
Свине
1. Свине – майки
2. Прасенца под 45 дни
3. Други свине
Птици
1. Кокошки – носачки
2. Бройлери
За да кандидатстват земеделските стопанства – физически лица, еднолични търговци, ЕООД, трябва да са регистрирани като земеделски производители по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани.
Освен това кандидатите трябва да докажат минимум 33% приходи от земеделска дейност от общите си приходи/доходи за предходната календарна година (2019г.).
Приходите от земеделска дейност са доход, придобит от кандидата от дейността му за производство на продукти заедно с получена финансова помощ по схемите за директни плащания, Националната програма за пчеларство, Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор и други национални схеми за подпомагане, директно свързани със земеделските дейности на кандидата.
Както знаем подмярка 6.3 има ясни изисквания за икономическия размер на стопанствата, които кандидатстват, измерен в стандартен производствен обем (СПО). Стопанството на кандидатите трябва да отговаря на изискването за икономически размер – СПО в границите между 2000 и 7999 евро. Какво означава това, за да сте допустим кандидат трябва да имате в стопанството си, един от следните варианти:
Общият бюджет на безвъзмездната финансова помощ, определен за приема през 2020г. е до левовата равностойност на 6 000 000 евро.
Финансовата помощ за един кандидат е безвъзмездна и е не повече от левовата равностойност на 15 000 евро, разпределени на две плащания както следва:
Кандидатите представят бизнес план по образец за развитие на стопанството за максимален период от 5 (пет) години. Бизнес планът включва отглеждането на животните за 5 години, увеличаване на стопанството с минимум 20%, закупуване на 1 брой техника, която е необходима в стопанството, на стойност минимум 700 лв, преминаване на обучение, включващо най-малко 18 учебни часа по основните проблеми на опазване на околната среда в земеделието.
Критериите за подбор на проектни предложения по подмярка 6.3., които ще се прилагат при предстоящия целеви прием са следните:
Критерий за оценка 1.1 Проектни предложения на кандидати, които към момента на подаване на проектното предложение имат регистрирани животновъдни обекти за дребни преживни животни, свине или птици с по-голям брой животни;
минимално изискване: Когато СПО на земеделското стопанство на кандидата към момента на кандидатстване включва животни от приоритетните сектори, 1 евро СПО, формиран от отглежданите към момента /или към момента на унищожаване на животните в животновъдния обект/ на кандидатстване животни от приоритетните сектори, се умножава по коефициент 0,00375– 30 т.
Критерий за оценка 2.1 Проектни предложения на кандидати, чиито животни са били унищожени (убити) в следствие на заболяване от Африканска чума по свинете, Чума по дребните преживни животни и Инфлуенца (грип) по птиците.- 20 т.
*Максималният брой точки по Приоритет№ 3 е 15 точки, като оценката се получава в зависимост от съответствието на проектното предложение с един от критериите за оценка /№3.1, №3.2 или№3.3/, като не се натрупват точките по отделните критерии за оценка.
По така приетите критерии сборът на максималния брой точки е 100. Ще се подпомагат проектни предложения, получили най-малко 15 точки съгласно критериите за оценка на проекти.
Очаква се публикуването на пълния пакет материали от УО на ПРСР 2014-2020 от 14-то заседание на КН.
Консултантите от консултантска фирма novek могат да Ви помогнат с изготвянето на цялостна документация по проекта, както и да Ви съдействат за кандидатстването и комуникацията с управляващия орган при управлението на проекта. На посочените контакти може да си уговорите среща за безплатна консултация, на която да обсъдите възможностите пред Вас.
Finansirane.eu е платформа, която подкрепя предприемачите в България като предоставя информация и “know-how”по кандидатстване за евро субсидии. Концепцията на платформата е да помага на хората да взимат решения и да дава практически съвети за реализирането на инвестиционни проекти. Специализирали сме в следните области: Инвестиции в земеделие, преработка и маркетинг, финансиране на производство, генериране на нови идеи и предприемачество. Всяко лице, което получи достъп до платформата се съгласява с условията за ползването и.
Платформата е проект на фондация “Финансирай този предприемач”