С Португалия обмисляме общи искания за сектор “Мляко” през юни в Брюксел

Без допълнително финансиране от Европейския съюз кризата няма да отшуми, смятат земеделските министри на двете държави

Десислава Танева и португалският и колега СантошНа предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство през месец юни България и Португалия ще настояват за спешни мерки за излизане от кризата в сектор „Мляко”. Това стана ясно на среща между министъра на земеделието и храните Десислава Танева и министъра на земеделието, горите и развитието на селските райони на Португалия Луиш Капоулаш Сантош. Министър Танева е на официално посещение в Лисабон. В българската делегация участват заместник-министърът на земеделието и храните д-р Цветан Димитров и изпълнителният директор на Изпълнителната Агенция по лозата и виното Красимир Коев.

Десислава Танева заяви, че секторът може да бъде стабилизиран ако бъдат взети спешни мерки на ниво ЕС. „Мерките до момента, които бяха взети, са по-скоро национални за стабилизирането на пазара на мляко, а трябва да има финансиране и извън страната. Няма как да стабилизираме пазара при ежемесечното нарастване на производството на сурово мляко. Друга мярка, която може да помогне, е откриването на пазари в трети страни. Приветстваме увеличението за промоции, но бюджетът на училищно мляко не бе увеличен, а тази мярка е една от основните за стимулиране и възможност за  подпомагане в нашата страна. Добре е до Съвета на министрите през юни да сме приели решения, с които да се промени балансът и да се регулира пазарът в сектора”, заяви още Танева. Тя допълни, че страната ни иска да намали производството, но без това да засегне планинското и полупланинското производство, за да има поминък.

Министърът на земеделието и храните каза още, че малкият  и средният бизнес трябва да бъдат изключени от облагаемия доход. „Само миналата седмица подкрепихме сектор „Животновъдство” с 5.5 млн. евро. Искаме финални решения от ЕК, за да можем да преценим с какви национални средства да допълваме помощта”, каза още министър Танева.

От своя страна Луиш Капоулаш Сантош каза, че проблемите с млякото в Португалия са идентични с тези в България. „Отчитаме четири  процента увеличение на производство и девет процента спад на консумацията на мляко и млечни продукти”, допълни още той. По думите му, ЕС трябва да финансира намаляването на производството на мляко за държавите, които имат ръст, в противен случай на пазара ще останат само най-големите производители.

Предстоят редица срещи между двете страни преди заседанието на Съвета на министрите, на които ще бъдат уеднаквени позициите относно проблема в сектора.

„Можем заедно да постигнем по-голяма гъвкавост , за да преодоляваме кризите в сектора”, каза още Десислава Танева. Тя  поясни, че двете страни имат голям потенциал да увеличат стокообмена помежду си. По време на срещата те обсъдиха и търговските отношения в сферата  на тютюна. Министър Танева изтъкна, че този отрасъл е изключително важен и специфичен за България и  трудно може да се замени с алтернативни култури.  Тя  покани представители на тютюневи организации от Португалия да посетят страната ни.

Двамата обсъдиха възможността двете страни да обменят опит в сдружаването на земеделските производители. Десислава Танева подчерта че през последната година и половина броят на организациите се е увеличил, благодарение на облекчените условия.

Луиш Капоулаш Сантош заяви, че към момента в Португалия има 140 организации на производителите. „ 50 процента от тях са в сектор „Плодове и зеленчуци, 80 % от производителите ни на ориз също се обединиха и при млякото са добре организирани-около 50 %”, каза още той.

На срещата присъстваха и народните представители Румен Христов, Цвета Караянчева, Менда Стоянова и Петър Петров.

 

С радост ще отговорим на всеки зададен въпрос.

Задай въпрос

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Финансирай идеите си по програми на Европейския съюз :: Finansirane.eu ::
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0