„До момента имаме изградени 11 км ограда по сухоземната граница с Румъния, забити са коловете и на още 8 км.“ Това съобщи на брифинг в Шабла министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов след оперативно заседание за преглед на мерките срещу африканската чума по свинете.
От днес оградата се подсилва и със спираловидна режеща тел тип “Бруно”. Подобна препоръка е отправена от експертите, както и от министрите на последното заседание на Министерски съвет. На най-рисковите места и по протежение на пътеките на движение на дивите животни ще бъде поставен и втори ред “Бруно”. Изграждането на оградата към момента става едновременно от 3 места- Кайнарджа, Дуранкулак и Кардам.
„От сряда много активно съсредоточихме ресурс, за да напреднем максимално бързо с изграждането на оградата”, каза министър Порожанов. На терен са около 480 човека от 6-те държавни горски предприятия, от регионалните управления по горите във Варна, Русе и Шумен и Изпълнителна агенция по горите. Паралелно с изграждането на оградата те извършват и засилен контрол с патрулиращи двойки, особено през нощта, за пресичане на евентуално движение на диви свине от Румъния.
“Добре е, че в момента дивата свиня не е склонна да прави много набези. Тя стои там, където си е намерила храна – в случая царевица. По-засилена миграция се очаква да има след приключването на реколтата”, обясни още земеделският министър.
В оперативното заседание в Шабла участваха и директорът на Изпълнителната агенция по горите Григор Гогов, директорите на Областните дирекции по безопасност на храните в Русе, Силистра, Добрич и Варна, областният управител на Добрич Красимир Кирилов, директорите на Североизточното държавно предприятие Веселин Нинов и на Северноцентралното държавно предприятие Цветелин Миланов и др.