Досегашният председател на Асоциацията на земеделските производители в България Венцислав Върбанов (АЗПБ) бе преизбран за нов тригодишен мандат начело на земеделската неправителствена организация. Това стана ясно по време на Общото събрание на АЗПБ, което се проведе на 6 февруари 2017 г.
„Във връзка със стартиралия дебат за Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 ще използваме трибуната на Петата Национална среща на земеделските производители в България и присъствието на множество колеги от браншовите организации да им предложим създаването на платформа за бъдещето на ОСП. Целта е да се формулират основните национални приоритети при воденето на дебата за бъдещето на европейските субсидии в бранша“, заяви след заседанието Венцислав Върбанов.
За заместник-председател на асоциацията бе преизбран Николай Димов. Той е един от авторитетните агробизнесмени в областта на зърнопризводството, който вече е и сред водещите животновъди у нас в направление месодайно говедовъдство. Димов развъжда едно от най-големите екологично отглеждани стада от породата Абърдийн Ангус.
След заседанието стана ясно, че Ивайло Тодоров, учредител и дългогодишен член на УС на асоциацията, вече няма да бъде част от нейното ръководство. Той е бил председател на АЗПБ в периода 2004-2009 г. и изпълнителен директор от 2013 до 2016 г. Още от времето на предприсъединителния период Тодоров допринася за изграждането на нормативната база и подобряването на условията за подпомагането на земеделските производители. След един мандат в Управителния съвет на АЗПБ напуска и Станислав Йорданов, зърнопроизводител от Ямболска област. Новите членове на ръководството на неправителствената организация предстои да бъдат представени по време на Петата Национална среща на земеделските производители в България.
Местата за най-голямата земеделска конференция в България вече са изчерпани. Над 500 аграрни производители ще наблюдават дисксуиите за ОСП след 2020 г. и бъдещето на европейските субсидии в сектора. Дебатът ще бъде стартиран от Йежи Плева, генерален директор на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия.