До 30 септември 2017 г. са изпитани 290 проби и не е констатирано наличие на антибактериални /антибиотични/ субстанции, съобщиха по повод медиини информации от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). През 2016 г. са изпитани 521 проби. Констатирани са три несъответстващипроби при патешко месо, показали наличие на тетрациклин. През 2015 г. са изпитани 532 проби. Констатирана е една несъответстваща проба пчелен мед, показала наличие на сулфатиазол. По всички случаи са проведени разследвания и са предприети съответните административни мерки.
Всяка година Българската агенция по безопасност на храните изготвя Национална мониторингова програма за контрол на остатъци от ветеринарномедицински продукти (ВМП) и замърсители от околната среда в храни и суровини от животински произход. Тя има за цел да контролира неправилна употреба на ВМП, посочват още от агенцията.
БАБХ припомня, че всеки фермер е длъжен да спазва ветеринарномедицинските изисквания и изискванията за хуманно отношение към животните. Всеки собственик на животновъден обект трябва да го регистрира съгласно ветеринарното законодателство и да сключи договор с регистриран ветеринарен лекар за ветеринарномедицинско обслужване. Ветеринарномедицински препарати се прилагат само от регистриран ветеринарен лекар или под негов надзор.
Недопустимо е фермерът да провежда лечение без знанието на обслужващия ветеринарен лекар. Фермерът закупува медикаменти от ветеринарна аптека само с рецепта издадена от обслужващия ветеринарен лекар.
За всеки ветеринарномедицински препарат (ВМП) се спазва съответния карентен срок, уверяват от БАБХ.