Светлана Боянова: Време е за решения, които ще повлияят на земеделието в ЕС в дългосрочен план

Дебатите за бъдещето на ОСП ще са възможност браншът да се обедини около приоритетите за страната ни и да намери съмишленици в лицето на други държави-членки, за да ги защити

Предстоящите промени в Общата селскостопанска политика (ОСП) са важни за България не само от демографска и икономическа гледна точка, но и от стратегическа, е мнението на Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации. 

Ако в Брюксел се постигне политически консенсус и Многогодишната финансова рамка на ЕС бъде одобрена със срок 5 или 5+5 години, то резултатът от бъдещите изменения в мерките и схемите за подпомагане в сектор Земеделие ще се запази за един доста дълъг период от време. Това обаче е доста притеснително, не само за общия бюджет, но и за бъдещето на ЕС като цяло, с оглед напускането на Съюза на един от нетните му донори и то в разгара на дебатите. Като прибавим и несигурната политическа и икономическа обстановка, много трудно ще може да се прецени какъв ще бъде ефектът от промените не само за България, но и за европейското земеделие. Ето защо е изключително важно страната ни да има позиция по отношение на своите приоритети и целите, които иска да постигне в агросектора, убедена е Боянова.

„Това, от което има нужда агросекторът у нас е информация и диалог. Без диалог няма как да имаме конструктивни предложения и решения за развитие. Важно е също така, когато дефинира приоритетите си, страната ни да намери съмишленици в лицето на други държави-членки, за да има успех. Защото сега е времето да се вземат решения, които ще повлияят земеделието на Европа в дългосрочен план“, заяви председателят на Институт за агростратегии и иновации и допълни: „Несъмнено ще трябва да се направят компромиси, важното е обаче да осъзнаем, че макар и да сме малки, мнението ни има значение.“

Ето защо Институт за агростратегии и иновации и ИнтелиАгро ще поканят всички браншови организации да се включат в серия от дебати, посветени на бъдещето на Общата селскостопанска политика на ЕС след 2020 г. По време на събитията, които ще се проведат в различни региони на страната през 2017 и 2018 г., участие ще вземат и редица чуждестранни гости – фермери и представители на организации и институции от другите страни-членки, международно признати експерти по ОСП и др. Целта е земеделските производители у нас да се информират и да сравнят своите приоритети с тези на своите колеги от ЕС, да видят с кои от тях могат да намерят допирни точки, да почерпят и споделят идеи и да разберат, че и техният глас е важен. Първият от серията дебати ще бъде в Пловдив на 18 ти май тази година.

С радост ще отговорим на всеки зададен въпрос.

Задай въпрос

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Финансирай идеите си по програми на Европейския съюз :: Finansirane.eu ::
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0