Миналата година известна защитническа група поиска от ЕС 525 584 евро за спасяването на африканското черно дърво „мпинго“ и за борба с бедността в общностите в югоизточна Танзания, чието препитание зависи от това дърво.
Африканското черно дърво е източник на един от най-ценните дървени материали в света. Ценено поради качествата си за тоналност това храстовидно дърво се използва за направата на духови инструменти, като обои, кларинети и гайди. Някога дървото е било широкоразпространено в Африка, но днес то е застрашено от прекомерна сеч.
EuropeAid, службата на ЕС за външна помощ, разгледа подробно предложението и прецени, че то заслужава отпускането на средства. В крайна сметка обаче сумата не е беше отпусната, поради ограниченията във финансовите средства на Съюза.
Хубавото е, че този единичен случай води до много по-сериозно последици.
Проектът за африканското черно дърво бе един от 86-те проекта от цял свят, предложени за „продажба“ на Първия екологичен търг на ЕС, проведен в Брюксел на 13 март. Проектите с бюджет между 400 000 и 3 млн. евро обхващат области от изтощаването на почвата, изменението на климата и обезлесяването до подобряването на биоразнообразието и устойчивото развитие. Комисията смята, че всеки от тях заслужава финансиране, но не разполага с необходимите средства.
Проявата не представлява търг в традиционния смисъл, а по-скоро шанс за потенциални донори – правителства, фондации и компании – да научат за проектите от организаторите и експертите от ЕС, които са ги проучили. Около 400 участници се записаха за конференцията. Сделките ще се сключват директно между проектите и донорите, а Комисията ще играе ролята на „сватовник“.
Проектът има за цел да даде на местните общности по-голяма отговорност при управлението на горите и други природни ресурси. Освен предложението за танзанийското черно дърво, проектите включват усилия за възстановяване на тропическата гора в Перу, започване на малки проекти за възобновяема енергия в Таджикистан, наблюдение и съхранение на популациите речен орел в северна Африка и залесяване на мангрови гори в Нигерия.
През миналата година Комисията получи 200 заявления в резултат на покана за представяне на предложения за екологични проекти. ЕС успя да финансира 46 проекта на стойност 64,5 млн. евро.
За по-подробна информация:
http://ec.europa.eu/europeaid/where/worldwide/environment/auction-floor_en.htm
Източник: Европейската комисия